TL-SG1016
https://smartsecur.es/web/image/product.template/26320/image_1920?unique=b7b74e7
16-port Gigabit switch
Not Available For Sale
    This combination does not exist.
    Specifications for TL-SG1016
    Brand TP-Link
    • Energy-efficient technology reduces energy waste
    • Supports MAC address auto-learning and auto MDI/MDIX
    • 802.1p and DSCP QoS ensure a smooth traffic flow
    • IEEE 802.3x flow control provides reliable data transfer
    • Plug & Play - no configuration or installation required
    • 16 RJ45 10/100/1000 Mbps ports with auto-negotiation and auto MD/MDIX
    • Standards and protocols:
      • IEEE 802.3i
      • IEEE 802.3u
      • IEEE 802.3ab
      • IEEE 802.3x
      • IEEE 802.1p
    • Type of Forwarding: Store-and-Forward
    • MAC addresses: 8K
    • 32 Gbps switching capacity
    • Packet forwarding rate: 23.8 Mbps
    • Jumbo frame 10 KB
    • Power supply: 100V ~ 240V AC, 50/60 Hz
    • Power consumption: 10.68 W (maximum)
    • Storage temperature range -40°C ~ +70°C
    • Storage humidity of 5% ~ 90% (non-condensing)
    • Operating temperature of 0°C ~ +40°C
    • Operating humidity 10% ~ 90% (non-condensing)
    • Metal housing without fan
    • Rack installation
    • Dimensions: 440 (W) x 44 (H) x 180 mm